Aorta Anevrizmalarında Modern Tedavi Yöntemleri

Aorta anevrizması, Aorta damarının vücudun en büyük damarının kırında yer alan bu yönün genişlemesidir. Bu genişleme yaklaşık olarak 3 santimetre çapını aştığından itibaren balonlaşma veya animizm olarak ifade edilir. Bunun en büyük tehlikesi büyüdüklerinde şişip daha büyük çaplara ulaşıp patlamasıdır. Animizm alan genellikle ciddi bir şikayet de neden olan tesadüfen yapılan incelemeler sırsında böyle bir durumda hastanın yapılan incelemeler sırasında animizim hastalığının çapı yaklaşık olarak ne zaman patlayacağı veya patlama olasılığı yol olmadığı konusunda fikir vericidir.

Animizim çap büyüdükçe yaklaşık olarak 5 santimetreye ulaşınca patlama riski ciddi boyuta yaklaşır ve tedavisi gerekir. Tanıda animizim belirlemede en kolay yöntem ultrason grafiğidir. Dolayısıyla herhangi bir animizim olup olmadığını anlamak için ultrason grafiği yapılması yeterlidir. Ancak tedaviyi planlayan ultrason grafiği yetersiz olup bilgisayarda tomografi manyetik rezonans tedavi planlaması açısından son derece önemlidir. Bu tür tanı yöntemleriyle animizm’anın diğer dokularla olan ilişkisi belirlendikten sonra animizm’manın tedavisi başlatılır. Tedavide klasik yöntem animizmalı olan bölümün kanalı açılıp o bölümün yapay bir damarla değiştirilmesidir.

Bu ameliyat büyük oranla başarılı olmakla beraber, hastaların eşlik eden diğer hastalıkların nedeniyle ameliyatı riskli hale getirebilmektedir. Son yaklaşık 20 yılıdır uygulanan yeni bir tedavi ise kasıktan bu Aolrta damarlarının içerine katetenlerin ilerletilmesi ve söz konusu yapay damarın, damarın içerisine yerleştirilmesidir. Son derece başarılı bir tedavi yöntemidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Anevrizmada tedavi seçenekleri nelerdir?

Ameliyat yapmadan izlemek Açık ameliyat ile anevrizmanın tedavisi Endovasküler yolla anevrizmanın tedavisi (EVAR)

Devamını Oku
Anevrizmanın belirtileri nelerdir?

Çoğu kez anevrizma patlayıncaya kadar bir belirti vermez. Bazen hastada oluşturduğu şikayetler ise karında, belde ağrı ve karında kalp gibi atan bir şişliktir.

Devamını Oku
Anevrizmanın sebebi nedir?

Anevrizmanın nedeni net olarak bilinmemektedir. Ancak bazı durumlarda anevrizmaya daha sık rastlanır. Bunlar içinde en önemlisi sigaradır. Diğer risk yaratan durumlar ise aile yada yakın akrabalarda anevrizma olması, ateroskleroz sonucu bacak damar h

Devamını Oku