Ayak Bileği - Kol Basınç İndeksi (ABI)

Ayak bileği-Kol Basınç İndeksi Nedir?

Ayak bileği-Kol basınç indeksi (ABI) bacaklara giden kan akımını değerlendirmenin güvenilir ve basit bir yoludur. Ayrıca damar hastaklıklarının ilerlemesini yada gerilemesini, tedaviye verdiği yanıtı izlemenin en nesnel yollarından birisidir. Temelde yapılan ayak bileği hizasındaki atardamarlardan kan basıncının ölçülüp, kolda ölçülen ve referans kabul edilen basınca bölünmesidir. Normal şartlarda dolaşım sistemi hemen bütün atardamarlarda aynı basıncı oluşturduğu için bu hesaplanan oran yaklaşık bir sayısına eşittir. Damar hastalığı oluşup, bacaklara az kan girmeye başladığında ayak bileğinden ölçülen basınç düşer ve ABI değeride 1 in altına iner. Ancak tanı için eşik değer oluşturma adına bu değerin 0.9 un altında olması damar hastalığı lehine bir bulgu olarak kabul edilir. ABI radyasyon riski olmayan, çok basit ve ucuz bir testtir. ABI damar hastalıklarının tanısında ve takibinde çok faydalı bir yöntem olmakla beraber hangi damarın tam olarak tıkandığını göstermez.

Ayak bileği-Kol Basınç İndeksi Nasıl Ölçülür?

ABI ölçmek için doktor yada teknisyen kollarınıza ve ayak bileğinizin üzerine tansiyon aletinin manşonunu yerleştirerek Doppler cihazı ile kan basıncını sırayla ölçer. İnceleme için en az 10 dk istirahat etmiş olmanız gereklidir. Önce manşon yerleştirilir ve Doppler ile atardamar nabzı duyulur. Sonra manşon atardamardaki basıncın üzerine kadar şişirilip, nabız sesi duyulmaz hale gelir. Manşon yavaşça indirilirken, nabzın Doppler ile duyulmaya başladığı nokta kan basıncı değeri olarak kaydedilir. Sonra diğer kol va bacaklarda da ölçüm yapıldıktan sonra gereken hesaplama gerçekleştirlir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Anjio (Anjiografi)

Anjiografi damarlar içine özel bir boya (kontrast madde) verildikten sonra röntgen çekilerek damarların görüntülenmesidir. Anjiografi kalp, böbrek, beyin, karın , kol ve bacaklardaki damarların darlık, tıkanıklık ve genişlemelerini değerlendirmek içi

Devamını Oku
Manyetik Rezonans Anjiografi

Manyetik rezonans anjiografi klasik manyetik rezonans (MR) görüntüleme ile bir damar içi görüntüleme yöntemi olan anjiografiyi birleştirerek vücudumuzdaki damarlar hakkında deyatlı bilgi veren bir yöntemdir.

Devamını Oku
Bilgisayarlı Tomografik Anjiografi

Bilgisayarlı tomografik anjiografi yada BT anjio klasik bilgisayarlı tomografi ile bir damar içi görüntüleme yöntemi olan anjiografiyi birleştirerek vücudumuzdaki damarlar hakkında deyatlı bilgi veren bir yöntemdir.

Devamını Oku