Büyük varislerde lazerle tedavi yöntemi uygulanabilir mi?

Safen damarlarının damar içinden lazer ışığı ile yakılması lazerle varis tedavisinin temel mantığıdır. Bu damar yakılıp kapatıldıktan sonra yıllar içinde kaybolur. Ancak damar lazerle tedavi sonrası %5-10 tekrar açılabilir ve varisleri oluşturabilir. Damar ne kadar iyi ve düzgün yakılmış ise tekrar açılma ihtimali o kadar düşüktür. Genel olarak önceki yıllarda kullanılan lazerle varis tedavisinde büyük damarların tam kapatılamama ve tekrar açılma ihtimali yüksekti ve büyük damarlarda lazerle varis tedavisi önerilmemekte idi. Ancak damarın doğru bir şekilde yakılması için LASER varis tedavisinde kullanılmaya başladığından beri, teknolojik olarak sürekli güncellenmiştir. Günümüzde kullanılan kateter yapısı, lazer ışığının dalga boyu ve damar çapına göre uygulanan lazer enerjisinin ayarlanabilmesi gibi yenilikler sayesinde lazer hemen her çaptaki damarda yüksek başarı oranı sağlamaktadır. Öte yandan derideki kılcal varislerin tedavisi dışarıdan uygulanan lazer (dermal laser)ile yapılabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Varis Tedavisinde En Uygun Tedavi Seçeneği

Günümüzde varisin tedavisinde birçok tedavi yöntemi uygulanmakta bunların her birinin diğerine avantajı ve dezavantajı söz konusudur.

Devamını Oku
Gebelik döneminde neden varisler artar?

Devamını Oku
Sıcaklarla varisin nasıl bir ilişkisi var? Yaz aylarında varis artar mı?

Sıcak damarları gevşeten bir etken olduğu için genelde yaz aylarında varisler daha belirgin hale gelip, daha fazla şikayet oluştururlar. Benzer şekilde sauna, hamam, kaplıca gibi ortamlarda da varisler daha belirgin hale gelebilirler. Böyle ortamlard

Devamını Oku