Büyük varislerde lazerle tedavi yöntemi uygulanabilir mi?

Safen damarlarının damar içinden lazer ışığı ile yakılması lazerle varis tedavisinin temel mantığıdır. Bu damar yakılıp kapatıldıktan sonra yıllar içinde kaybolur. Ancak damar lazerle tedavi sonrası %5-10 tekrar açılabilir ve varisleri oluşturabilir. Damar ne kadar iyi ve düzgün yakılmış ise tekrar açılma ihtimali o kadar düşüktür. Genel olarak önceki yıllarda kullanılan lazerle varis tedavisinde büyük damarların tam kapatılamama ve tekrar açılma ihtimali yüksekti ve büyük damarlarda lazerle varis tedavisi önerilmemekte idi. Ancak damarın doğru bir şekilde yakılması için LASER varis tedavisinde kullanılmaya başladığından beri, teknolojik olarak sürekli güncellenmiştir. Günümüzde kullanılan kateter yapısı, lazer ışığının dalga boyu ve damar çapına göre uygulanan lazer enerjisinin ayarlanabilmesi gibi yenilikler sayesinde lazer hemen her çaptaki damarda yüksek başarı oranı sağlamaktadır. Öte yandan derideki kılcal varislerin tedavisi dışarıdan uygulanan lazer (dermal laser)ile yapılabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Lazer ile Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varisin lazerle tedavisi, varis tedavisindeki önemli seçeneklerden birisidir

Devamını Oku
Örümcek damar neden oluşur?

Devamını Oku
Yıllardır büyük varislerim var ve beni görüntü dışında hiç rahatsız etmiyor. Açıkcası görüntüde artık umurumda değil. Tedavi olmam gerekir mi?

Erkeklerde damarları zayıflatan progesteron hormonu olmadığı için varisler genelde daha az şikayet yapar. Ancak erkek yada kadın %20-30 oranında büyük varisler ilerleyip venöz ülser adı verilen yara oluşumuna ve bazen flebit yani varisin pıhtılaşıp i

Devamını Oku