Damar Tıkanıklığında Belirtiler Nasıldır?

Bacak damar tıkanıklığı çok ciddi sonuçları olabilen önemli bir hastalıktır. Bacak damarlarında tıkanıklık oluştuğunda genellikle ilk etap da belirti vermeyebilir. Ancak belirtiler zaman içinde ortaya çıkabilir ancak bazı hastalarda damar tıkanıklığı oluştuğunda hastanın bacağının kaybına kadar giden ciddi sorunlar karşımıza çıkabilir. Bu çerçevede bazı hastalar yürürken ağrı tanımlarlar. Genellikle belirli bir mesafe yürüdüğünde bacağına, baldırına gelen ağrı şeklindedir. Kramp tarzı bir ağrıdır. Hasta durduğun da birkaç dakika içinde bu ağrı geçer. Yürüdükten belirli bir mesafe sonra tekrar bu ağrı başlar. Kredi kladikasyo adını verdiğimiz bu ağrı bacaklardaki damar tıkanıklıklarının önemli belirtilerinden birisidir. Bir diğer belirti ise ayakta yara olması ya da istirahat da iken hastanın ağrı hissetmesidir.

Genellikle geceleri başlayan hastanın geceleri yataktan kalkarak ancak öyle rahatlayabildiği ağrı şeklinde başlar bir süre sonra bu ağrı daim hale gelebilir. Ve ayakta yara, basit bir sıyrıkla, basit bir yaralanma sonucu oluşur. Ve bu yara bir süre sonra iyileşmez hale gelebilir. Bu çerçevede ayakta yara olan veya istirahat ağrısı olan hastalarda damar tıkanıklıklarının sonuçları çok önemlidir. Bu hastanın bacağının kaybına kadar giden ciddi problemler oluşturabilir. Bununla beraber yürüme ağrısı ya da kladikasyo nispeten daha iyi huylu seyreder. Özet olarak hastanın yürüme ağrısı olması bacağında yara veya kangrenler olması veya istirahat ağrısı olması hastanın damar tıkanıklıkların tedavisini gerekli kılabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Toplardamar Tıkanıklığının Tedavisi Nasıldır?

Toplardamar Tıkanıklığının, pıhtı oluştuğu zaman eğer tedavi edilmemiş ise yıllar sonra ortaya çıkabilen veya aylar sonra ortaya çıkabilen ciddi problemler ortaya çıkarır.

Devamını Oku
Tıkalı Damarların Tedavisi Nasıldır?

Özellikle bacaklardaki damarın tıkanıklıklarında en klasik tedavi yöntemi damar ameliyatıdır.

Devamını Oku
Toplardamar Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Toplardamar tıkanıklıkları günümüzde ciddi ölçüde hastaların yaşam kalitelerini bozan ve hayatını tehlikeye atan sorunlardan biridir.

Devamını Oku