Damar Tıkanıklığında Belirtiler Nasıldır?

Bacak damar tıkanıklığı çok ciddi sonuçları olabilen önemli bir hastalıktır. Bacak damarlarında tıkanıklık oluştuğunda genellikle ilk etap da belirti vermeyebilir. Ancak belirtiler zaman içinde ortaya çıkabilir ancak bazı hastalarda damar tıkanıklığı oluştuğunda hastanın bacağının kaybına kadar giden ciddi sorunlar karşımıza çıkabilir. Bu çerçevede bazı hastalar yürürken ağrı tanımlarlar. Genellikle belirli bir mesafe yürüdüğünde bacağına, baldırına gelen ağrı şeklindedir. Kramp tarzı bir ağrıdır. Hasta durduğun da birkaç dakika içinde bu ağrı geçer. Yürüdükten belirli bir mesafe sonra tekrar bu ağrı başlar. Kredi kladikasyo adını verdiğimiz bu ağrı bacaklardaki damar tıkanıklıklarının önemli belirtilerinden birisidir. Bir diğer belirti ise ayakta yara olması ya da istirahat da iken hastanın ağrı hissetmesidir.

Genellikle geceleri başlayan hastanın geceleri yataktan kalkarak ancak öyle rahatlayabildiği ağrı şeklinde başlar bir süre sonra bu ağrı daim hale gelebilir. Ve ayakta yara, basit bir sıyrıkla, basit bir yaralanma sonucu oluşur. Ve bu yara bir süre sonra iyileşmez hale gelebilir. Bu çerçevede ayakta yara olan veya istirahat ağrısı olan hastalarda damar tıkanıklıklarının sonuçları çok önemlidir. Bu hastanın bacağının kaybına kadar giden ciddi problemler oluşturabilir. Bununla beraber yürüme ağrısı ya da kladikasyo nispeten daha iyi huylu seyreder. Özet olarak hastanın yürüme ağrısı olması bacağında yara veya kangrenler olması veya istirahat ağrısı olması hastanın damar tıkanıklıkların tedavisini gerekli kılabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Damar Hastalıklarında Balon Uygunluğu

Balon uygun olmadığı ya da çok daha uzun tıkanıklıklarının söz konusu olduğu durumlarda stentlerin kullanılması bazen yapay damarla kaplı olan stentlerin kullanılıyor olması aslında tıkalı olan damarların açılmasına bu sayede herhangi bir engelle kar

Devamını Oku
Damar Hastalıklarına Bağlı Yürüme Ağrısı

Damar tıkanıklığı oluşumundaki en yaygın neden damar sertliğidir.

Devamını Oku
Toplardamar Tıkanıklıkları ve Tedavisi

En sık toplar damarlar içerisinde pıhtı oluşması sonucunda ortaya çıkan bir sorundur.

Devamını Oku