Niçin ameliyat yapılır?

Günümüzde inmeyi engellediği ispatlanmış en güvenilir yöntem karotis endarterektomi ameliyatıdır.

Şahdamarında %70-99 darlığı ve inme yada inmenin ön belirtileri olan binlerce hastayı içeren klinik çalışmalarda karotis endarterektomi ameliyatı ilaç tedavisine göre iki yıl için inme riskini %80 azalttığı gösterilmiştir. Diğer bir ifade ile ameliyat ile inme riski dörtte birden onda bire düşürülebilmektedir.

Şikayeti olan hastalarda ameliyatın bu başarısı şikayeti olmayan hastalarda da gösterilmiştir. Hiçbir şikayeti olmayan ama şahdamarında darlığı olduğu tesadüfen saptanan hastalarda inme riski ile karşı karşıyadır. Ameliyat ilaç tedavisine göre beş yıl için inme riskini onda birden yirmide bire düşürmektedir.

(North American Symptomatic Carotid Endarterectomy Trial (NASCET) ve Asymptomatic Carotid Atherosclerosis Study (ACAS) çalışmakarının sonuçlarına göre)

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Karotis endarterektomi ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat lokal anestezi yani boyuna iğne yaparak veya genel anestezi yani narkoz ile uyutularak yapılabilir. Boyuna uzunlamasına 10-12 cm uzunluğunda bir kesi yapılır ve karotis damarları bulunur. Şahdamarı yukardan ve aşağıdan geçici olarak özel pen

Devamını Oku
Hangi hastalarda ameliyat daha risklidir?

Devamını Oku
Karotis endarterektomi ameliyatının riskleri nelerdir?

Karotis endarterektomisi inme ve felç riskini azaltmakta etkinliği ispat edilmiş tedavi yöntemi olmasına rağmen, ameliyat sırasında felç geçirme olasılığı vardır. Bu risk yaklaşık %1-3 oranındadır. Bir diğer sorun ise boyun bölgesinde yapılan ameliya

Devamını Oku