Şeker yarası bitkisel yöntemler ile tedavi edilebilir mi?

Şeker yarasının tedavisi hastanede doktorlar tarafından yapılmalıdır. Şeker yarası için antibiyotikler ve diğer reçeteli ilaçlar dahil olmak üzere birkaç farklı tedavi yöntemi vardır. Ancak, bu türler pahalı olabilir ve istenmeyen bazı yan etkileri olabilir. Şeker yaralarını iyileştirmek isteyen birçok kişi doğal olarak ayurveda, homeopatik veya diğer doğal ilaçlarla da başarı sağlamıştır.

Çin tıbbı ve bitkisel tedaviler Batı kültüründe son zamanlarda popüler olmuş olsa da, diyabetik ayak ülserleri için çeşitli bitkisel tedaviler ve homeopatik ilaçlar vardır. Aloe veranın, iltihap ve ağrıyı azalttığı gösterilmiştir. Aloe vera ayrıca güneş yanıklarını tedavi etmek için de kullanılır. Öte yandan WinViVo Healing Balm, ayak ülserlerini iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilen topikal bir merhemdir. Kamelya yağı ve ağaç şakayık kabuğu, coptis kökü ve ravent kökü özlerinden elde edilir. Hepar Sulphuris Calcareum, telaffuzu zor olsa da, yaranın ülserindeki irin önlenmesine de yardımcı olabilir, bu da yaranın daha fazla tahriş olmasını önler. Balın iltihabı azaltmak ve zararlı bakteri üremesini önlemek gibi birçok terapötik faydası vardır. Çoğu zaman balı doğal bir ayak ülseri ilacı olarak kullanmak isteyenler, önce bölgeyi tuzlu suyla temizleyecek, sonra gazlı bezle sarmadan önce yarayı balla kaplayacaklardır. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, ayak ülseri olan 12 hasta bu şekilde bal kullanmış ve üç hafta içinde iyileşmişlerdir. Ayrıca ağrının azaldığını da bildirmişlerdir. Bal, daha önce ayak ülserleri için antibiyotik kullanmış olabilecek diyabetli kişiler için özellikle yararlıdır. Bakteriler bazen antibiyotiklere direnç gösterebildiklerinden, bal başka bir iyileştirme seçeneği olabilir.

Bütün bu bilgilere rağmen şeker yarası ciddi ve hata yada gecikme durumunda bacağın kaybı ile sonuçlanabilecek ciddi bir sorundur. Doktor kontrolü altında olmadan bireysel uygulamalarla tedaviye girişilmemelidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bacaklardaki damar hastalığının belirtileri nelerdir?

En yaygın belirti kladikasyo yani yol yürümekle bacaklara gelip, dinlenmekle geçen ağrıdır. Bazen bacaklarda soğukluk, uyuşma, güçsüzlük olabilir. Çoğu zaman hastalar bu ağrılara alışır ve doktora gitmezler. Zamanla kan akımı artık istirahatta iken b

Devamını Oku
Kılcal damar tıkanması nedir?

Devamını Oku
Bacaklarda Şişliklerin Tedavisi mümkün müdür?

Bacakta şişlik, birçok nedenden kaynaklanabilen ve toplumda sıkça karşılaşılabilen sağlık problemidir.

Devamını Oku