Toplardamar Hastalıkları

Derin Ven Trombozu

Derin ven trombozu (DVT) bacaktaki derin toplar damarlar içinde pıhtı oluşması anlamına gelmektedir. Pıhtı dışarıdan görülmeyen derindeki toplardamarlardadır.

Devamını Oku
Flebit (Yüzeysel Tromboflebit)

Vücutta yüzeysel damarlarda yada varislerde pıhtı olmasıdır. Derin toplardamarlarda olan pıhtı ise derin ven trombozu olarak isimlendirilir.

Devamını Oku
Venöz (Toplardamar) Yetmezlik

Bacakta toplardamarlar içinde basıncın artması temel sorun olup, zamanla bacaklarda varisler, şişme ve deri değişiklikleri ve yaralar (venöz ülser) görülmeye başlar.

Devamını Oku
Varis Yarası (Venöz Ülser)

Venöz ülser (yara) toplardamarlardaki aşırı basınç yüzünden derinin bütünlüğünün bozulması nedeni ile özellikle ayak bileğinde yara açılmasıdır. Oluşan yaralar çok zor iyileşir ve kapansa bile tekrar oluşur.

Devamını Oku
Toplardamar Tıkanıklığı

Toplardamarlar içinde pıhtı oluştuğunda (Akut Derin Ven Trombozu=DVT) kan akımı engelleneceği için kan bacaklarda birikir ve bacak aniden ağrılı, şiş, mor hale gelir ve bu durumun hafiflemesi aylar sürebilir.

Devamını Oku
May-Thurner Sendromu (İliak Toplardamarın Sıkışması)

Karında orta hatta damarların çaprazlaştığı gölgede yer alan sağ bacağa giden atardamarın son bacaktan gelen toplardamarı sıkıştırması sonucunda toplardamar kan akımının engellemesi ile toplardamar yetmezliği ve toplardamarda pıhtı riskleri bulundura

Devamını Oku
Bacak Ağrısı

Tıp literatüründe alt ekstremite olarak tanımlanan bacaklar kasık bölgesi ile ayak bilekleri arasındaki bölgelerdir.

Devamını Oku
May-Thurner Sendromu

May-Thurner sendromu, özellikle sol bacakta aniden oluşan şişme durumlarının sıklıkla rastlanan sebebini oluşturmaktadır.

Devamını Oku
Bacak Yarası

Bacaklar, iyileşmeyen (kronik) yaraların görülebildiği en yaygın yerlerdir. Herhangi bir tedaviye rağmen 4-6 hafta içinde iyileşmeyen bir bacak yarasının ana nedeninin araştırılması ve bu nedenle tedavi planlanması zorunludur.

Devamını Oku
Venöz Yetmezlik

Venöz yetmezlik genellikle alt ekstremitede (belden aşağı bölgede) açığa çıkan dolaşım bozukluğunun tıp literatüründeki karşılığıdır.

Devamını Oku