Varis tedavi sonrasında da tekrarlar mı?

Varis tedavisi sonrası tekrarlayabilir. Tekrarlayan varisli damar olasılığı zamanla artar. Tekrarlayan varisli damarlar yaygındır. Önceki ameliyat yada tedavi sonrasında her 5 (% 20) hastanın 1'inde görülebilir. En fazla köpük tedavisi sonrası varis tekrarlar. Niçin varis tekrarlar:

-En çok ortak neden, varisten muzdarip insanların sıklıkla ailesinde varisli damarlar vardır. Bu aile öyküsü yani kalıtım tedavi sonrası varisli damar riskini artırır. Diğer sebepler şunlardır:

-Neo-vaskülarizasyon. Tedavi sonrası önceki varisli damarların kalıntıları ile derin damarlar arasında küçük damar dallarının büyümesini tanımlamak için kullanılan terimdir. Sıklıkla kasıkta önceki variköz ven ameliyatından sonra ortaya çıkar ve tam olarak nedeni bilinmemektedir.

-Bazı hastalarda hangi bölgeden birden fazla yer vardır ve bu bağlantılar ilk ameliyattan sonra belirginleşerek varisli damarlar ortaya çıkmaktadır.

-Başka bir neden de ilk işlem sırasında damarlardaki eksik tedavi edilmesidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Venöz yetmezlik yada varis için Doppler hasta ayakta durarak yapıldığında güvenilir midir?

Venöz yetmezlik yada varis için Doppler hasta ayakta durarak yapıldığında güvenilirdir. Eğer Doppleriniz siz ayakta iken yapılmış ise güvenilirdir. Ancak ağrı dışında başla şikayetinizin olmaması ağrınızın bir başka nedenden kaynaklanabileceğini düşü

Devamını Oku
Varislerden nasıl kurtulabilirim?

Varisleri oluşturan etken örneğin safen toplardamar yetmezliği belirlendiğinde öncelikle etken ortadan kaldırılmalıdır. Varisin kaynağı ortadan kaldırıldıktan sonra varislerin kendileri ortadan kaldırılır. Bu amaçla varisli damara skleroterapi uygula

Devamını Oku
Varis tedavisinde hangi egzersizler yapılmalıdır?

Devamını Oku