Varis Tedavisi

Varis; özellikle alt ekstremite bölgesinde yer alan toplardamarlarda açığa çıkan önemli bir hastalıktır. Kasık ve ayak bileği arasında bulunan safen toplardamarlarında bulunan kapakçıklar çeşitli nedenler ile bozulabilmektedir. Bunun sonucunda ise dolaşıma dahil olması gereken kan; damarların alt kısmında birikebilmekte ve damarların  genişlemesine, şişmesine ve kıvrılarak uzamasına neden olmaktadır. Varis problemi; cilt altında mor ve yeşil damarlar ile fark edilebilmektedir. Varis tedavisi günümüzde farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir.

[quick-content]

Varise Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Varis problemine neden olan birden fazla faktör bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 • İleri yaş
 • Ergenlik, gebelik ve menopoz döneminde yaşanan hormonal değişimler
 • Uzun süre ayakta durma
 • Uzun süre oturma
 • Dar kıyafetler ve çok yüksek topuklu ayakkabılar tercih etme
 • Genetik aktarım
 • Bacaklarda yaşanan kaza, düşme ve çarpa gibi travmatik olaylar
 • Toplardamarlarda yaşanan diğer problemler 
 • Fazla kilo (obezite) 

Varise neden olan faktörlerden bazıları değiştirilemeyen özellik taşırken bazıları için önlemler alınabilmektedir. Bunlar ise; uzun süre oturarak ya da ayakta durarak çalışmayı gerektiren meslekleri icra eden kişilerin yürümesi ve egzersiz programlarını aksatmaması, çok dar kıyafetler ile çok yüksek topuklu ayakkabıların tercih edilmemesi, kabız probleminin çözülmesi, ideal kilonun korunması gibi yaşam tarzında yapılacak değişikliklerdir. 

Yöntemler Nelerdir?

Varis problemi hastada; kozmetik problemler, ağrı, kramp, cilt tipinde değişiklikler gibi yaşam kalitesini düşüren birtakım şikayetlere yol açmaktadır. Bununla birlikte varis bazı insanlarda uzun yıllar boyunca herhangi bir şikayet de açığa çıkarmayabilmektedir. Ancak yine de rutin kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir. Öyle ki varisler günlük yaşamda herhangi bir şikayete neden olmamakla birlikte ciddi toplardamar hastalıklarının da habercisi durumunda olabilmektedir. 

Varis probleminin tedavi planlaması öncesinde mutlaka ayrıntılı bir tanı süreci yaşanmaktadır. 

Varis Probleminin Tanısı Nasıl Konulur?

Varis tanısında son yıllarda birçok yenilikler yaşanmıştır. Varis şikayeti ile doktora başvuran hastada öncelikle fizik muayene uygulanmaktadır. Hastanın genel sağlık öyküsünün ve yaşadığı şikayetlerin değerlendirilmesi sonrasında renkli Doppler ultrasonografisi ile varislerin hangi konumda olduğunun tespiti yapılmaktadır. 

Renkli Doppler ultrasonografi çekimi hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Varis probleminin hangi damar ya da damarlarda yaşandığı hakkında nitelikli bilgi edildikten sonra hangi tedavi yönteminin ya da yöntemlerinin uygulanacağına karar verilmektedir. Varis tedavisinde cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler uygulanabilmektedir. 

Varisin Cerrahi Tedavisi

Varis uzun yıllardır cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Hangi damarın varisli olduğunun kesin tanısı sağlandıktan sonra bacakta minimal kesi ve kesiler açılmaktadır. Bu kesiler içerisinden özel ekipmanlar ile girilerek varisli damarın yakalanıp çıkarılması işlemi ile ameliyat tamamlanmış olmaktadır. Varis ameliyatı sonrasında dikiş uygulamasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Medikal bantlar ile kapatılan kesiler kısa sürede iyileşmektedir. Bunun yanı sıra medikal bantların çıkarılması sonrasında varis çorabı giyilmesi gerekmektedir. 

Varis ameliyatı sonrasında hastanın iyileşme sürecinin uzun olması, anormal kanama ve enfeksiyon risklerinin yüksek olması ve yanlış damarın çıkarılma riskinin yüksek olması gibi durumlar nedeni ile son yıllarda pek çok doktor ameliyatsız (cerrahi dışı) varis tedavisi yöntemlerine başvurulmaktadır. 

         

Variste Cerrahi Dışı Tedavi Yöntemleri

Varis probleminin cerrahi dışı tedavi yöntemleri oldukça çeşitlidir. Varisli damarın türü ve ve hastada açığa çıkardığı şikayetlere göre tercih edilebilecek ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Köpük tedavisi
 • Skleroterapi tedavisi
 • Lazer tedavisi
 • Radyofrekans tedavisi
 • Zamk tedavisi
 • Mekanik ve kimyasal tedavi 

Varis tedavisinde ameliyatsız yöntemlede; varisli damarın etkisiz hale getirilmesi ve kendi kendine küçülerek yok olması amaçlanmaktadır. Gerek dondurulması gerekse de yakılması sonrasında varisli damarlar yaklaşık 1 yıl içerisinde yok olmaktadır. Bu sayede hastalar varisin neden olduğu şikayetleri yaşamamaktadır. 

Varis tedavisi sonrasında hastaların ideal kilolarını korumaları, kabızlık durumundan kaçınmaları, rahat kıyafet ve ayakkabı tercihlerinde bulunmaları ve doktor kontrolünde varis çorabı kullanmaları önerilmektedir.

Varis Tedavisinde Cerrahi Seçenekler

Varis, toplardamar genişlemesi sonucu mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlı yapıdaki damarların deri altından görülebilir hale gelmesi durumudur.

Devamını Oku
Kapalı Varis Tedavisi

Varis, nüfusun yaklaşık %15-20’sinde gözlemlenen, kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanan ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak artış gösteren bir damar hastalığıdır.

Devamını Oku
Varis Tedavisinde Güncel Yöntemler

Varis probleminin tedavisinde günümüzde oldukça farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler; varisin oluştuğu damarın büyüklüğüne ve tipine göre değişkenlik göstermektedir.

Devamını Oku
Varislerin Çıkartılması (Mini Flebektomi, Pake Eksizyonu)

Hastaneye yatmadan yani ayaktan varisli damarların çıkartılması (Ambulatory Phlebectomy = mini flebektomi) işlemidir.

Devamını Oku
Varis Ameliyatı

Varis ameliyatının amacı bu genişlemiş olan damarları çıkararak kanın bacağın aşağılarına kaymasını engelleyerek, ağrıyı, şişliği ve görünümü düzeltmektir.

Devamını Oku
Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi, günümüzde birçok kişide bulunan öncelikle kozmetik problemlere yol açan bir damar hastalığıdır.

Devamını Oku
Lazerle Varis Tedavisi

Bu yöntemlerden en yaygın kullanılanı laser ile varis tedavisidir. Burada hastalıklı damarların içerisine ilerletilen özel bazı teller ile (kateter) laser enerjisi kullanılarak damarlar yok edilmektedir.

Devamını Oku
Variste Radyofrekans (RF) Yöntemi

Yetmezlik yada içindeki kanı geri aşağı kaymasına yol açan toplardamarlar için yapılan başlıca tedavi yöntemi söz konusu toplardamarın tahrip yada yok edilmesidir.

Devamını Oku
Skleroterapi (Varisle İğne Tedavisi)

Skleroterapi, varisleri yada kılcal damar şeklindeki varisleri yok etmek için damar içine bir solüsyon enjeksiyonudur.

Devamını Oku
Köpük Tedavisi

Varisin kaynağı olan yetmezlikli safen venin ve varislerin tedavisinde yıllardır kullanılmakta olan bir diğer alternatif tedavi yöntemi köpük skleroterapisidir.

Devamını Oku