Varis tedavisi sonrasında ne zaman işe dönebilirim?

Varis ameliyatı, lazerle varis tedavisi, radyofrekans ile varis tedavisi, yapıştırıcı yada zamk ile varis tedavisi ve köpük tedavisi ve gerektiğinde varislerin kendisini tedavi etmek için mini bir ameliyatla varislerin çıkartılması (miniflebektomi) ve köpük tedavisinden ibaret olan varis tedavisi günümüzde oldukça konforlu ve rahat bir şekilde yapılmaktadır. Tedavi yapıldıktan sonra hastaların genelde o geceyi hastanede geçirmeleri gerekmez ve ertesi gün ya da daha ertesi gün işlerinin başına dönebilirler. İşe dönmeyi geciktiren başlıca sebebper arasında açık varis ameliyatı yapılması, büyük varislerin ameliyatla çıkartılmış olmasını gerektirecek ölçüde yaygın ve büyük varislerin bulunuyor olması ve nadirde olsa varis tedavisi sonrası bir komplikasyon yada yan etki yaşanması sayılabilir. Bunlar arasında eğer spinal (belden anestezi verilerek) ameliyat olan hastalarda ortaya çıkan baş ağrısı ve önlem alınmadığı zaman olabilen pıhtı ve bazen çıkartılan varis yerlerinden olan kan sızıntısı yer alır. Günümüzde bu tür yan etkilere varis tedavisi sonrası çok az rastlanmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gebelik döneminde neden varisler artar?

Devamını Oku
İç varis neden olur?

Devamını Oku
Varisin nedeni olarak yetmezlikli safen toplardamarı tedavi edilirken ameliyat, laser ve radyofrekans yöntemlerinden hangisi daha iyidir?

Aşağıda araştırmalara göre yöntemlerin birbirinden farkları bir tabloda gösterilmiştir. Ancak özetle Laser ve radyofrekans ameliyata gore daha az rahatsızlık ile yetmezlikli safen toplardamarınızdan kurtulup, normal hayatınıza daha kısa sürede dönebi

Devamını Oku