Varisin nedeni olarak yetmezlikli safen toplardamarı tedavi edilirken ameliyat, laser ve radyofrekans yöntemlerinden hangisi daha iyidir?

Aşağıda araştırmalara göre yöntemlerin birbirinden farkları bir tabloda gösterilmiştir. Ancak özetle Laser ve radyofrekans ameliyata gore daha az rahatsızlık ile yetmezlikli safen toplardamarınızdan kurtulup, normal hayatınıza daha kısa sürede dönebilmenizi sağlar. İlk birkaç gün geçtikten sonra ameliyat, radyofrekans ve laser arasında sonuçlar açısından belirgin bir fark yoktur. Bu nedenle eğer daha az acı ile daha kısa sürede normal yaşantınıza dönmek istiyor iseniz laser veya radyofrekans sizin için daha uygundur. İkisinin arasında da aşırı bir fark bulunmamaktadır.

 

  Ameliyat Laser Radyofrekans
Etki mekanizması Kasık, diz ve ayak bileği hizasından yapılan kesilerden damar içine ilerletilen bir tel ile damar çekilip çıkarılır. Laser enerjisi (800 0C) kanı kaynatarak damar içinde pıhtı ile tıkanıklık oluşturur.Bu arada toplardamarda küçük delinmeler ve sonra kan sızıntısı olabilir. RF enerjisi (120 0C) damar duvarındaki yapıların büzüşmesine ve sonunda damarın fibrozisine yol açar. 6-12 ay sonra bu kapalı damar emilip, görünmez hale gelir.
Şekil
Karşılaştırmalı çalışmalardaki farklılıklar   Ameliyata göre çok kısa sürede normal yaşama dönülebilir. Normal günlük aktivitelere ve işe dönüş süresi çok daha kısadır. İşlem sonrası hastalar daha az ağrı, morarma ve rahatsızlık duyarlar.
Kesi ve Dikiş Var Yok Yok
Başlangıçta başarı oranı   %94-100 %86-92
En az 12 ay varis nüksü olmama olasılığı   %85 %90
İlk 24 saatte normal yaşama dönebilme oranı %46 %69.8 %80-89
İşe başlayabilmek için geçen süre 12.4 gün   4.7 gün
İşlem sonrası morluk %52 %38 %4-27
DVT riski   %0.312 %2
Hasta memnuniyeti (başkasına tavsiye edebilme)   %99.81 %98. 3

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İç varis neden olur?

Devamını Oku
Varis pıhtıya yol açar mı?

Varisin neden olabileceği en önemli sorun varislerin içinde pıhtı oluşması (tromboflebit) dır. Variste pıhtı olma olasılığı ortalama dir. Varisli damarlar içinde kan akımı yavaşladığı için diğer bazı faktörlerinde etkisi ile pıhtı oluşabilir. Ağrı, k

Devamını Oku
Lazerle varis tedavisi kaç seans uygulanır?

Devamını Oku