Varisli Hastaların Yaşamlarında Dikkat Etmesi Gerekenler

Gerek varisli hastalar gerekse varis tedavisi olmuş hastalar yaşamlarına dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar vardır. Bunlardan en önemlisi varisin toplardamarlardaki kanın birikmesine sebep olması sonucunda karşılaşan sorunların ortadan kaldırılmaya yöneliktir. Bu ortadan kaldırmanın yöntemi olabildiğince toplardamarlar içindeki kanın hızlandırılmasıdır. En iyi yapılabilecek şey ayakta durmak veya oturmak yerine yürümek, parmaklarını ya da ayaklarına kilitlemek oturması zorunlu olan durumlarda zaman zaman ayağa kalkıp yürüyüş yapmak. Ayakta durulması zorunlu olduğu durumlarda zaman zaman parmak üzerinde yükselip alçalmak ve yürüyüşler yapmak yararlıdır. Bununla beraber sıcaktan korunmak özellikle sıcak uygulamalar (kalıcalar, hamamlar) varis açısından sorun oluşturabilir.

Bunun dışında sıkı kıyafetler giymemek, yüksek topuklu ayakkabılar giymemek varis oluşumunu engelleyebilir. Bol tuzlu ve lifi az olan gıdalar yerine tuzu azaltılmış lifli gıdalar tüketmek, kırmızı ve mavi tanelerini veya meyve sularını tüketmek A-E-C vitaminlerini tüketmek yararlı olacaktır. Günde en az 30 gr lifli gıda alımına özen gösterilmelidir. Tüm bunların yanı sıra spor çok önemlidir. Sigaranın bırakılması önemlidir, kilo kaybetmek önemlidir ve genel anlamda varis çorabının giyilmesi yararlı olabilir. Çeşitli durumlarda varis çorapları öreğin bacaklarda şikayet oluşturan varisler varsa veya işlemde günün ilerleyen saatlerinde ağrıya sebep oluyorsa varis çorabı giyilebilir.

Varis çorabı eskisine oranla büyük oranla düzeltilmiş, modern hale getirilmiş, çoraplar şeklindedir. Bunlar en az diz altı seviyesine kadar uzanan çoraplar. Sabah yataktan kalkmadan önce ayağa geçirilip gün boyu bacakta tutulabilir. Ve bu sayede hastaların şikayetlerini önemli ölçüde hafifletebilir. Tüm bunlara dikkat edildiğinde varisin ilerlemesi azaltılabilir, varis yok olmaz ama varisin ilerlemesi bir miktar yavaşlatılabilir ve hastadan şikayet oluşturma olasılığı büyük oranda azaltılmış olabilir. Fakat varisin kesin tedavisi radyo frekans, lazer veya cerrahi tedavi yöntemi veya köpük skleroterapisi’dir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Varis tedavisine ne zaman başvurmalıyım?

Devamını Oku
Varis pıhtıya yol açar mı?

Varisin neden olabileceği en önemli sorun varislerin içinde pıhtı oluşması (tromboflebit) dır. Variste pıhtı olma olasılığı ortalama dir. Varisli damarlar içinde kan akımı yavaşladığı için diğer bazı faktörlerinde etkisi ile pıhtı oluşabilir. Ağrı, k

Devamını Oku
Laser ve RF çağında ameliyat artık demode bir tedavi midir?

Hayır. Ameliyat yani yetmezlikli safen toplardamarının kasıktan bağlanıp, çıkarılması işlemi en klasik yöntemdir. Diğer yöntemler kesi yapılmadan hastaya daha az rahatsızlık vermek için geliştirilmişlerdir. Ameliyattan sonraki ilk aylar laser yada ra

Devamını Oku