Ankara Damar Cerrahisi

Ankara Damar Cerrahisi

Ankara Damar Cerrahisi

Kalp ve damar hastalıkları; günümüzde pek çok insanın yaşadığı ciddi problemler arasındadır. Öyle ki tüm dünyada ani ölüm nedenlerinin başında kalp krizi gelmektedir. Pekçok faktörün sonucunda gelişen kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde kalp ve damar cerrahisi tanı ve tedavi süreçlerini yürütmektedir. 

Damarlar

Kalp ve damarlardan bahsetmeden önce kanın insan vücudundaki işlevinden bahsetmek gerekmektedir. Organların yaşamlarını ve işlevsel özelliklerini sürdürebilmesini için oksijen ile beslenmeleri gerekmektedir. Kalp kullanılmış (kirli) kanı temizlemekte ve tekrar dolaşıma dahil etmekle görevli iken damarlar da kanın organlara ulaştırılmasında ve kullanılmış kanın kalbe gönderilmesinde etkendir. 

Kalp ve damar hastalıkları insanın genel sağlık durumunu doğrudan etkileyen ve hayati tehlike barındıran hastalıklardır. Bu nedenle yaşam içerisinde gerekli tüm önlemleri alınması büyük önem taşımaktadır. 

İnsan vücudunda bulunan damar çeşitleri aşağıdaki gibidir: 

  • Atardamarlar: Kalpte temizlenen kanı dolaşıma dahil eden damarlardır.
  • Toplardamarlar: Kullanılmış kanı kalbe taşıyan damarlardır. 
  • Kılcal Damarlar: Dokuların oksijenlenmesini sağlayan en küçük çapa sahip olan damarlardır.

Damar Cerrahisine Ne Zaman Başvurulur?

Günümüzde sık yaşanan damar hastalıkları, damar sertliği, damar tıkanıklığı, damarların daralması, damar yaralanmaları ya da damarlar içerisinde pıhtı oluşumudur. Her bir hastalık kendine özgü isimlendirilmekle birlikte yaşanılan şikayetler genellikle; ağrı, kramp, karıncalanma ve uyuşma hissi, cilt renginde değişiklik, morarma ve ödemdir.

Damar hastalığı yaşandığı halde bazı hastalar bu şikayetleri yaşamayabilmektedir. Bu nedenle özellikle ileri yaş ve genetik yatkınlığı bulunan kişilerin rutin kontrollerini aksatmaması gerekmektedir. 

Damar Cerrahisinde Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Damar cerrahisinde son yıllarda sıkça başvurulan tanı yöntemleri; manyetik rezonans (MR), bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, venografi ve renkli Doppler ultrasonografisidir. Bu yöntemler ile yaşanılan damar hastalığının şiddeti ve damarın konumu belirlenerek nitelikli bir tedavi planlaması sağlanabilmektedir. 

Damar Cerrahisinde Yeni Yöntemler Nelerdir?

Tıp alanı her geçen gün gelişmekte ve tanı / tedavi yöntemlerinin çok daha konforlu şekilde sürdürülebilmesi için bu alanda çalışmalar yapılmaktadır. Son yıllarda damar cerrahisinde uygulanan yöntemler, skleroterapi, köpü tedavisi, clarivein, zamk tedavisi, lazer ve radyofrekans tedavileridir. 

Ankara damar cerrahisi alanında Prof. Dr. Cüneyt Köksoy'un birçok akademik çalışması bulunmakla beraber damar hastalıklarının tamamının nitelikli bir şekilde tedavi edilmesine katkıda bulunmaktadır. Prof. Dr. Cüneyt Köksoy'dan randevu almak için, 0 312 468 14 19 numaralı telefonu arayabilirsiniz.