Bacak Ağrısı

Bacak Ağrısı

Bacak Ağrısı

Bacak ağrısı; günlük yaşam konforunu sekteye uğratan bir problemdir. Bu problemin birçok farklı nedeni olabilmektedir. Herhangi bir travmatik olaydan bağımsız açığa çıkan bacak ağrılarının nedeni genellikle damar tıkanıklıkları olmaktadır. 

Bacak Ağrısı Nedir?

Tıp literatüründe alt ekstremite olarak tanımlanan bacaklar kasık bölgesi ile ayak bilekleri arasındaki bölgelerdir. Vücut ağırlığının tamamını taşımak durumunda olan ve insana hareket kabiliyeti kazandıran bacaklarda oluşan ağrının nedenleri aşağıdaki şekilde olabilmektedir;

  • Travmatik olaylar
  • Diz eklemi sorunları
  • Kemik kaynaklı nedenler
  • Sinir kaynaklı nedenler
  • Damar kaynaklı nedenler

Damar Tıkanıklığına Bağlı Bacak Ağrısı

Bacaklarda bulunan damarların tıkanması oldukça sık görülen sağlık problemleri arasındadır. Damar çeşitlerine göre farklı nedenler ve semptomlar açığa çıkaran tıkanıklıkların nedenleri aşağıdaki şekildedir;

- Atardamar Tıkanıklığı Sonucunda Bacak Ağrısı: Genellikle yürüyüş sırasında ağrı duyulmaktadır. Tedavi edilmeyen ileri evrelerde ise bacaklarda soğukluk ve morarmalar görülebilmektedir.

- Toplardamar Tıkanıklığı Sonucunda Bacak Ağrısı: Oldukça şiddetli olmasının yanı sıra ödem problemi de eşlik etmektedir. Tanı sürecinde renkli Doppler uygulanan toplardamar tıkanıklıklarının tedavi edilmesi gerekmektedir.

- Yüzeyel ve Derin Damarların Tıkanıklığı Sonucunda Bacak Ağrısı: Varis olarak tanımlanmaktadır. Mutlaka kontrol altında tutulmalı ve tedavi edilmelidir. 

- Lenf Damarlarının Tıkanıklığı Sonucunda Bacak Ağrısı: Lenfödem olarak tanımlanan bu problemde bacak ağrısının yaı sıra ödem problemi de yaşanabilmektedir. 

Bacak ağrısı; ciddi damar hastalıklarının belirtisi niteliğindedir. Damar sertliği probleminin sonucunda damar tıkanıklığı probleminin açığa çıkması ile; ağrı, uyuşma, karıncalanma, cilt renginde ve yapısında değişimler ile bacak yaraları açığa çıkabilmektedir. Bu problemler hafif damar tıkanıklıklarında yaşanmazken; problemin derecesinin değerlendirilmesi ve tıkalı olan damarların teşhis edilmesi; radyolojik görüntülemeler ile gerçekleştirilebilmektedir. 

Damar Tıkanıklığı ve Damar Sertliğine Karşı Alınabilecek Önlemler

Damar sertliği tıp literatüründe ateroskleroz olarak tanımlanmaktadır. Bu problemin nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

- Genetik yatkınlık

- Alkol ve sigara tüketimi

- İleri yaş

- İdeal kilonun üzerinde olma

- Yüksek tansiyon

- Kötü kolesterol oranının yüksek olması

- Şeker hastalığı

Ateroskleroz problemi; damar içerisinde kötü kolesterolün oluşturduğu yağlanma oranının artması ve plak oluşumlarına neden olmasıdır. Bu nedenle damar içerisinden geçmesi gereken kan düzeyi düşmekte ve damar tıkanıklığı problemi açığa çıkmaktadır. Damar tıkanıklıkları damar türüne bağlı olarak çeşitli ciddi problemlere neden olabilmektedir. Kalp krizi ya da inme gibi çeşitli hayati önem taşıyan ciddi problemlere de neden olabilmektedir. 

Hamilelikte Bacak Ağrısı

Hamilelik döneminde bilindiği üzere kadın psikolojik ve fizyolojik açıdan pek çok değişim yaşamaktadır. Hormonal değişimler; bebeğin gelişmesine yardımcı olmakla birlikte kadının vücudunu gebelik sürecinde de koruyucu niteliklte olmaktadır. Bu süreçte çeşitli şikayetler de açığa çıkabilmekte ve en sık yaşanılan şikayet bacak ağrısıdır.

Hamilelikte bacak ağrısı hormonal değişimler nedeni ile açığa çıkabilmektedir. Damar yapısının değişmesi sonucunda çeşitli tıkanıklıklar yaşanabilmektedir. Bu süreçte kronik bir şekilde bacak ağrısı yaşayan kadınların doktor kontrolü altında olması gerekmektedir. 

Bacak Ağrısına Karşı Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Bacak ağrısına karşı günlük yaşamda birtakım önlemler alınabilmektedir. Bu önlemler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

- Çok dar kıyafetler tercih edilmemelidir. Dar ve sıkı kıyafetler dolaşım problemlerine yol açarak bacak ağrısına neden olmaktadır. 

- Yüksek topluklu ayakkabılar tercih edilmemelidir. Kan basıncını olumsuz etkileyerek bacak ağrılarına neden olabilmektedir.

- Uzun süre hareketsiz durulmamalıdır. 

- Uzun süre oturulmamalıdır.

- Sağlıklı ve dengeli beslenilmelidir.

- Spor ve egzersiz yapılmalıdır. Yüzme ve bisikler damar sağlığı için oldukça önemli sporlar arasındadır. 

Bacak ağrısı problemi yaşayan insanların mutlaka uzman doktora başvurması gerekmektedir. Öyle ki damar problemleri nedeni ile yaşanan bacak ağrısı probleminde ileri evrede çok daha ciddi şikayetler yaşanabilmektedir. Bu şikayetler arasında gangren, bacak yarası, varis ve pıhtı gibi uzuv kaybına yol açacak problemler de bulunmaktadır.