Damar Hastalıklarına Bağlı Yürüme Ağrısı

Damar tıkanıklığı oluşumundaki en yaygın neden damar sertliğidir. Bacaklara giden kan miktarında önemli bir ölçüde azalmaya neden olur. Azalmış olan bu kan miktarı bacağın ihtiyacını karşılamakta çoğu kez yeterli iken kişinin yürümesi, koşması ya da merdiven çıkması gibi bacağın kan durumu arttığı durumlarda ise azalmış bu kan akımı bacağın ihtiyacını karşılamada yeterli olmaz. Böyle durumlarda hastanın aleyhine kan sunulamadığı için ağrı başlar.

Hastalar genellikle orta yaşın üstünde bazen şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, tansiyon ve sigara gibi birtakım etkenleri tanımlayan hastalardır. Bu işler belirli bir mesafe yürüdükten sonra bacakta kasılma tarzı ağrıdan yakınırlar. Ağrı nedeniyle hastalar belli bir mesafe gittikten sonra durmak zorunda kalabilirler. Ancak birkaç dakikalık dinlenmeyle ağrılar tamamen ortadan kaybolabilir ve hasa tekrardan yürümeye başlayabilir.

Hasta yürüdükten bir süre sonra ağrı tekrar oluşur. Bu sayede hasta gideceği mesafeyi 200 metrelik aralıklarla 200 metre yürüyüp dinlenip 200 metre yürüyüp dinlenip bu şekilde yürümek zorunda kalabilir. Böyle bir durumun tedavisinde en etkin tedavi yöntemin tıkalı ola damarın açılmasıdır. Her ne kadar ilaç tedavisi de bu tür tedavinin en önemli basamağını oluşturmakla beraber tıkalı damarı açmak hastanın şikayetten kurtaracak olan ve hastanın bacağını koruyabilecek olan en etkin tedavi yöntemidir. Böyle bir tedavide en klasik tedavi yöntemi tıkalı damarların balon veya stent kullanarak açılmasıdır. Günümüzde özellikle ilaçlı balonları damar tıkanıklıklarında en etkili yöntem olduğu ortaya çıkmıştır.