Varis Çorabı

Varis Çorabı

Varis Çorabı

Varis Çorabı Nedir?

Varis çorabı; varis tedavisinde kullanılan ve varis tedavisinde uygulanan yöntemlere destek amacıyla önerilen özel olarak tasarlanmış bir çoraptır. Sıkı ve uzun yapısı ile bacağın özellikle alt kısmında baskı oluşturarak kanın alt ekstremite bölgesinde birikmesine engel olmaktadır. Bununla birlikte kanın yukarı pompalanmasına yarayan varis çorabının doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir. Yapılan araştırmalarda sonucunda varis çorabının bacaklarda ödem ve şişliği azaltıcı etkisinin olmasının yanı sıra pıhtı riski ve ağrı hissinin de önüne geçmektedir. 

Varis Çorapları Nasıl Etkili Olur?

Elastik materyalden üretilen varis çorabı ayak ve bacak bölgesini sıkmaktadır. Ayak ve ayak bileğini daha sıkı; baldır ve uyluk bölgesini daha gevşek saran bu çorap bacaklardaki kan dolaşımını önemli derecede düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda baldır bölgesinde bulunan kaslar yürüme sürecinde kasılarak çorap sayesinde kanın kalbe doğru oranda pompalanmasını desteklemektedir.

Varis Çorabı Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Varis çorabı dolaşım bozukluğu problemlerinin çoğunda fayda sağlamaktadır. Bu bozukluklar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Varis
  • Venöz yetmezlik 
  • Lenfödem
  • Bacaklarda pıhtı oluşumu
  • Posttrombotik sendrom 

Aynı zamanda bu hastalıkların günlük yaşam içerisinde açığa çıkardığı problemlerin önüne geçilmesinde de etkilidir. Varis çorabı; sürekli ayakta durarak çalışan kişilerde ve uzun süre oturan kişilerde de varis etkilerinin önüne geçilmesinde önemli rol oynamaktadır. 

Hastanede Yatan Hastaların da Çorap Giymesi Gerekir mi?

Uzmanlar uzun süre hastanede yatacak olan hastaların da varis çorabı kullanmasını önermektedir. Bunun sebebi; pıhtı oluşumunun önüne geçilebilmesidir. Öyle ki uzunsüre hareketsiz kalmak pıhtı oluşum tehlikesini açığa çıkarmaktadır. 

Varis Çorabını Nasıl Almalıyım?

Varis çorabının standart bir türü bulunmamaktadır. Yaşanılan şikayete ve problemin şiddetine göre kullanılması gereken varis çorapları farklıdır. Varis çorabının doktor tarafından önerilen çeşidi kullanılmalıdır. 

Varis Çorabını Ne Kadar Giymem Gereklidir?

Varis çorabının yaşam boyu kullanılması önerilmektedir. Aynı zamanda çorabın gündüz giyilip gece çıkarılması gerektiği de unutulmamalıdır. 

Çorap Nasıl Giyilmelidir?

Varis çorabının çok sıkı bir yapısı bulunması sebebi ile giyip çıkarmak normal çoraplarda olduğu gibi pratik ve kolay olmamaktadır. Bu nedenle varis çorabını giyerken giymeyi kolaylaştıran losyonların kullanılması önerilmektedir. Aynı zamanda varis çorabının giyilme aşamasında mutfak eldiveninden yardım alan hastalar da mevcuttur. Bilekten geçirilme aşaması oldukça zor olan varis çorabının sabah yataktan kalkmadan önce giyilmesi gerekmektedir. Varis çorabının kıvtrılması ve katlanması bu materyalin herhangi bir fayda sağlamamasına neden olmaktadır. 

Kimler Varis Çorabı Giymemelidir?

Varis çorabını giymesi önerilmeyen kişiler; şeker hastalığı bulunanlar, alt ekstremite bölgesinde atardamar problemleri yaşayan hastalardır. Bunun sebebi ise varis çorabının kan akımını önemli derecede azaltıcı etkisi bulunmasıdır. 

Şeker hastaları, ayaklarında atardamar dolaşım sorunları olan hastalarda ayağa giden kan akımı çorap ile daha da azalacağı için, giyilmesi önerilmemektedir.

Varis Çorabı Giymenin Bir Yan Etkisi Var mıdır?

Yapılan araştırmalara göre varis çorabı kullanmanın kısa ve uzun vadede herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak varis çorabının sık bir yapısı olması nedeni ile sıcak havalarda kullanmak zor olabilmektedir. 

Varis Çorabı Almak İçin Reçeteye İhtiyacım Var mı?

Hastaların çoğu günümüzde varis çorabını kendi imkanları ile almaktadır. Bununla birlikte Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SGK gibi kurumlar varis çorabının karşılanmasını reçeteye tabi tutmaktadır. 

Varis Çoraplarının Fiyatı Ne Kadardır?

Varis çorabının fiyatları her üründe olduğu gibi değişkenlik göstermektedir. Bir varis çorabı normal koşullarda 6 ay kadar kullanılabilmektedir. Kullanım talimatlarına uygunbir şekilde kullanılmasını ve elde yıkanması önerilmektedir. Aynı zamanda iki çorabı gün aşırı değiştirerek kullanılması da uzmanların gerek sağlık gerekse de hijyen açısından önerdiği durumlardan biridir. 

Venöz Yetmezlik İçin Varis Çorabı Kullanıyorum: Bu Bacaklarım Kan Dolaşımını Engeller mi?

Varis çoraplarının atardamar dolaşımını engellemediği bilinmektdir. Ancak atardamar hastalığı bulunan hastalarda kan akımının yetersiz olduğu durumlarda varis çorabı kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır.

Bacağımdaki Ülser İyileştikten Sonrada Varis Çorabı Kullanmam Gerekir mi?

Varis çorabı ülser probleminin düzelmesi durumunda da kullanılmaya devam edilmesi gerekmektedir. Aksi halde varis problemi ilerleyebilmekte ya da tekrar edebilmektedir. 

Varis Çorabı Giymekten Kurtulabileceğim Bir Ameliyat Var mı?

Ameliyat varisin neden olduğu problemlerin giderilmesi amacı ile uygulanmaktadır. Bu nedenle varis çorabının kullanımına devam edilmelidir. 

Varis Çorabının Bende İşe Yaradığını Nasıl Anlayabilirim?

Varis çorbının kullanılması süresi boyunca ağrı, şişlik ya da ağırlık hissi azalıyorsa çorabın fayda sağlandığı anlaşılmaktadır. Varis çorabı kullanılmasındak temel amaç ayak bileğinde oluşan şişliğin geçmesidir. 

 

Varis hastalığı ile alakalı olarak daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız lütfen ilgili linke tıklayınız.
İlgili link: https://www.cuneytkoksoy.com/varis-nedir