Prof. Dr. Cüneyt Köksoy

Varis Çorapları

Varis çorabı nedir?

Varis çorabı sıkı ve uzun çoraplardır. Bu çoraplar ayak civarında yüksek, daha yukarlarda ise daha hafif baskı oluşturarak özellikle ayakta dikilirken kan akımının aşağıdan yukarıya pompalanmasına yardımcı olurlar. Varis çoraplarının uygun bir şekilde kullanıldığında bacakta şişliği, ağrıyı ve pıhtı oluşma riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

 

 

Varis çorapları nasıl etkili olur?

Varis çorapları ayak ve bacağı saran kuvvetli elastik materyalden yapılmıştır. Ayağı ve bileği daha sıkı, baldır ve uyluğu ise daha gevşek sarar. Bu sayede baldır adeleleri daimi olarak sıkıştırılmıştır. Baldır adeleleri yürüme esnasında kasıldığında çorap kanın kalbe doğru pompalanmasını destekler , aşağıda birikmesini engeller.

 

 

Varis çorabı hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Varis çorapları kronik venöz yetmezlik, varis, lenfödem, posttrombotik sendrom tedavisi ve bacaklarda pıhtı oluşumunun engellenmesi için kullanılmaktadır. Çorap, varisleri ortadan kaldırmaz ama şikayet oluşturmalarını ve kötüleşmelerini engeller. Öte yandan çoraplar uzun süre ayakta durarak çalışan kişilerde ve uzun yolculuklarda da bacakları desteklemek için kullanılabilir.

Hastanede yatan hastalarında çorap giymesi gerekir mi?

Pıhtı oluşumunu engellemenin bir yöntemi de çok fazla hareket edemeyen yatalak, ameliyat olmuş yada bir süre hareket edemeyecek hastaların varis çorabı kullanmasıdır.

Varis çorabını nasıl almalıyım?

Varis çorabı sizin hastalığınızın şiddetine ve nedenine göre doktor tarafından yazılan ve değişik boy ve sıkılıkta olan çoraplardır. Her hangi bir eczanede raftan alacağınız bir çorap sizin ihtiyacınızı karşılamadığı gibi, gereksiz yere hayatınızı zora sokabilir. Pahalı ı olsada çorabı sizin bacak ölçülerinize göre yetkili satıcısından almanız daha doğrudur.

Varis çorabını nekadar giymem gereklidir?

Eğer sorun venöz yetmezlik ise hayat boyu giyilmesi önerilir. Çorap gündüz giyilip, gece çıkartılmalıdır.

Çorap nasıl giyilmelidir?

Çorap sabah yataktan kalkmadan bacağa geçirilmelidir. Çorabı giymek biraz deneyim gerektirir. Kimi çorabı ters yüz edip giyer, kimisi hazır çorap giyilmesini kolaylaştıran malzemeleri kullanır, kimide deriye silicon losyon sürerek giyer. Pratik bir diğer yöntem ise ucu açık çoraplar için önce ayağa bir mutfak eldiveni geçirilip, onun üzerinden çorap giyilir ve sonar eldiven çorabın açık ucundan çıkarılır. Çorap giymenin en zor tarafı bilekten geçirmektir. Bu biraz kuvvet gerektirir. Deneyim kazanıldıkça çorap giymek daha da kolaylaşır. Çorap kullanılırken her hangi bir tarafı katlanmamalı ve kıvrılmamalıdır. Kıvrılan çoraplar bacağı boğup, bir fayda sağlamadıkları gibi sorunları daha da artırırlar.

Kimler varis çorabı giymemelidir?

Şeker hastaları, ayaklarında atardamar dolaşım sorunları olan hastalarda ayağa giden kan akımı çorap ile daha da azalacağı için, giyilmesi önerilmez.

Varis çorabı giymenin bir yan etkisi var mıdır?

Çorap giymenin belirgin bir yan etkisi yoktur. Ancak bacak çorap içinde kaldığında hastalar kendilerini biraz baskı ve sıcak içinde hissedebilirler. Özellikle sıcak havalarda varis çorabı giymek daha zahmetli olabilir.

Varis çorabı almak için reçeteye ihtiyacım var mı?

Emekli sandığı, Bağ-Kur ve SSK varis çorabı için rapor ve reçeteyi şart koşmaktadırlar. Ancak geri ödeme sisteminde varis çorabına ödenen pay çok düşük olduğu için, hastaların çoğu çorapları kendi imkanları ile temin etmektedirler.

Varis çoraplarının fiyatı ne kadardır?

Piyasada varis çorabı fiyatları 20-250 TL arasındadır. Genel olarak pahalı olan ürünler daha kullanışlıdır. Varis çorapları yırtılmadıkları sürece işlevlerini ortalama 6 ay devam ettirebilirler. Elle yıkama çorabın ömrünü uzatır. İdealde iki çift çorap alınıp, bir gün biri, ertesi gün diğeri kullanılmalıdır.

Venöz yetmezlik için varis çorabı kullanıyorum: Bu bacaklarım kan dolaşımını engeller mi?

Genelde varis çorapları atardamar dolaşımını engellemezler. Ancak sizde atardamar hastalığı nedeni ile bacaklarınıza giden kan akımı yetersiz ise, varis çorabı kan akımında daha da azalmaya yol açabilir. Aslında sizin bacaklarınızın dolaşımının bozulduğunu hissediyor olmanızın sebebi uygun varis çorabını kullanmıyor olmanızdır.

Bacağımdaki ülser iyileştikten sonrada varis çorabı kullanmam gerekir mi?

Bacağınızdaki yaranın (ülser) iyileşmiş olması altta yatan sorunun düzeldiği anlamına gelmez. Sadece o sorunun neden olduğu ülser iyileşmiştir. Sorun devam ettiğine göre, ülserin tekrar oluşmasını engellemek için varis çorabını kullanmaya devam etmeniz gereklidir.

Varis çorabı giymekten kurtulabileceğim bir ameliyat var mı?

Çoğu kez ameliyat altta yatan nedeni düzeltemez. Ameliyat bile olsanız, ameliyat başarılı bile olsa varis çorabı kullanmaya devam etmeniz gerekebilir.

Varis çorabının bende işe yaradığını nasıl anlayabilirim?

Eğer çorap kullanmakla bacağınızdaki şişlik, ağrı, gerginlik ve ağırlık hissi azalıyor ise çorabın yararlı olduğunu söylemek mümkündür. İdealde beklenen çorap ile ayak bileğinde hiç yada çok hafif şişlik kalmasıdır. Amaç olabildiğince şişlikten çorap ile kurtulabilmektir.

Havalı kompresyon nedir?

Bacağın çevresine yerleştirilen özel bir çizme gibi manşon ile günde belirli bir süre (45 dakika) bacağın dışarıdan oromatik olarak sıvazlanmasıdır. İlk haftalar her gün sonra ise daha az sıklıkla kullanılır ve ülserin daha çabuk iyileşmesini sağlar.

© Copyright 2016 - Cüneyt KÖKSOY