Varis tedavileri arasında en kesin çözüm sağlayan yöntem hangisidir?

Varisli damarlarınız daha fazla tedaviye ihtiyaç duyuyorsa veya komplikasyona neden oluyorsa, tedavi tipi genel sağlığınıza ve damarlarınızın büyüklüğüne, konumuna ve ciddiyetine bağlı olacaktır. Tek başına bütün varislere iyi gelen bir tedaviden ziyade bireysel bir hasta için en iyi varis tedavisi yöntemi olabilir. Kullanılan yöntemlerin varisi tedavi edebilme başarıları birbirine yakındır.Damarlarda uzmanlaşmış bir doktor size en uygun tedavi şekli hakkında tavsiyede bulunabilir.

Endotermal ablasyon

Varisli bir hasta için sunulan ilk tedavilerden biri genellikle endotermal ablasyon (yüksek ısı ile damarın yakılıp kapatılması)olacaktır. Bu, etkilenen damarları kapatmak için yüksek frekanslı radyo dalgalarından (radyofrekans ablasyonu) veya lazerlerden (endovenöz lazer tedavisi) gelen enerjiyi kullanmayı içerir. Bu yöntemler varisler ilgili en fazla tecrübenin oluştuğu varis tedavisi yöntemleridir. Hastalar aynı gün evlerine gidebilirler.

Yapıştırıcı yada zamk ile varis tedavisi:

Bu tedavide bir japon yapıştırıcısı olan siyanoakrilatın tıpta kullanılabilen bir çeşiti özel bir teknikle varise neden olan damar içine uygulanır. Bu işlem lokal anestezi ile yapılır. Birkaç dakikalık bir işlemdir. İşlemden sonra hastaların bacaklarında kızarıklık ve ağrı oluşup, birkaç haftada geriler. Aynı gün hastalar evlerine gidebilirler.

Ultrason eşliğinde köpük skleroterapisi (köpük tedavisi)

Endotermal ablasyon tedavisi sizin için uygun değilse, genellikle bunun yerine skleroterapi adı verilen bir tedavi sunulur. Bu tedavi damarlarınıza özel köpük enjekte edilmesini içerir. Köpük damarları izler ve bu da onları kapatır. Daha önce derin ven trombozu geçirdiyseniz, bu tedavi uygun olmayabilir. Enjeksiyon, doğrudan yada bir ultrason kılavuzluğunda toplardamar içine uygulanır. Aynı seansta birden fazla damarı tedavi etmek mümkündür. Ven kaybolmadan önce bir kereden fazla tedavi gerekebilir ve venin tekrar ortaya çıkma olasılığı vardır. Köpük skleroterapisi ile ortalama olarak, tedavinin 100 vakanın 84'ünde etkili olduğunu bilinmektedir.

Ameliyat

Endotermal ablasyon tedavileri ve skleroterapi sizin için uygun değilse, genellikle etkilenen damarları çıkarmak için safen damarının bağlanması ve bir tel yardımıyla sıyrılıp çıkartılmasından ibaret olan açık ameliyat (ligasyon ve stripping) uygulanır. Varisli damar cerrahisi genellikle genel anestezi altında yapılır, bu işlem sırasında bilinçsiz olacağınız anlamına gelir. Genellikle aynı gün eve gidebilirsiniz, ancak özellikle her iki bacakta da ameliyat geçiriyorsanız, hastanede bir gece kalmak bazen gerekli olabilir.