Varis Tedavisi

Varis; özellikle alt ekstremite bölgesinde yer alan toplardamarlarda açığa çıkan önemli bir hastalıktır. Kasık ve ayak bileği arasında bulunan safen toplardamarlarında bulunan kapakçıklar çeşitli nedenler ile bozulabilmektedir. Bunun sonucunda ise dolaşıma dahil olması gereken kan; damarların alt kısmında birikebilmekte ve damarların  genişlemesine, şişmesine ve kıvrılarak uzamasına neden olmaktadır. Varis problemi; cilt altında mor ve yeşil damarlar ile fark edilebilmektedir. Varis tedavisi günümüzde farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir.

Varise Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Varis problemine neden olan birden fazla faktör bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

Varise neden olan faktörlerden bazıları değiştirilemeyen özellik taşırken bazıları için önlemler alınabilmektedir. Bunlar ise; uzun süre oturarak ya da ayakta durarak çalışmayı gerektiren meslekleri icra eden kişilerin yürümesi ve egzersiz programlarını aksatmaması, çok dar kıyafetler ile çok yüksek topuklu ayakkabıların tercih edilmemesi, kabız probleminin çözülmesi, ideal kilonun korunması gibi yaşam tarzında yapılacak değişikliklerdir. 

Yöntemler Nelerdir?

Varis problemi hastada; kozmetik problemler, ağrı, kramp, cilt tipinde değişiklikler gibi yaşam kalitesini düşüren birtakım şikayetlere yol açmaktadır. Bununla birlikte varis bazı insanlarda uzun yıllar boyunca herhangi bir şikayet de açığa çıkarmayabilmektedir. Ancak yine de rutin kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir. Öyle ki varisler günlük yaşamda herhangi bir şikayete neden olmamakla birlikte ciddi toplardamar hastalıklarının da habercisi durumunda olabilmektedir. 

Varis probleminin tedavi planlaması öncesinde mutlaka ayrıntılı bir tanı süreci yaşanmaktadır. 

Varis Probleminin Tanısı Nasıl Konulur?

Varis tanısında son yıllarda birçok yenilikler yaşanmıştır. Varis şikayeti ile doktora başvuran hastada öncelikle fizik muayene uygulanmaktadır. Hastanın genel sağlık öyküsünün ve yaşadığı şikayetlerin değerlendirilmesi sonrasında renkli Doppler ultrasonografisi ile varislerin hangi konumda olduğunun tespiti yapılmaktadır. 

Renkli Doppler ultrasonografi çekimi hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Varis probleminin hangi damar ya da damarlarda yaşandığı hakkında nitelikli bilgi edildikten sonra hangi tedavi yönteminin ya da yöntemlerinin uygulanacağına karar verilmektedir. Varis tedavisinde cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler uygulanabilmektedir. 

Varisin Cerrahi Tedavisi

Varis uzun yıllardır cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Hangi damarın varisli olduğunun kesin tanısı sağlandıktan sonra bacakta minimal kesi ve kesiler açılmaktadır. Bu kesiler içerisinden özel ekipmanlar ile girilerek varisli damarın yakalanıp çıkarılması işlemi ile ameliyat tamamlanmış olmaktadır. Varis ameliyatı sonrasında dikiş uygulamasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Medikal bantlar ile kapatılan kesiler kısa sürede iyileşmektedir. Bunun yanı sıra medikal bantların çıkarılması sonrasında varis çorabı giyilmesi gerekmektedir. 

Varis ameliyatı sonrasında hastanın iyileşme sürecinin uzun olması, anormal kanama ve enfeksiyon risklerinin yüksek olması ve yanlış damarın çıkarılma riskinin yüksek olması gibi durumlar nedeni ile son yıllarda pek çok doktor ameliyatsız (cerrahi dışı) varis tedavisi yöntemlerine başvurulmaktadır. 

         

Variste Cerrahi Dışı Tedavi Yöntemleri

Varis probleminin cerrahi dışı tedavi yöntemleri oldukça çeşitlidir. Varisli damarın türü ve ve hastada açığa çıkardığı şikayetlere göre tercih edilebilecek ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

Varis tedavisinde ameliyatsız yöntemlede; varisli damarın etkisiz hale getirilmesi ve kendi kendine küçülerek yok olması amaçlanmaktadır. Gerek dondurulması gerekse de yakılması sonrasında varisli damarlar yaklaşık 1 yıl içerisinde yok olmaktadır. Bu sayede hastalar varisin neden olduğu şikayetleri yaşamamaktadır. 

Varis tedavisi sonrasında hastaların ideal kilolarını korumaları, kabızlık durumundan kaçınmaları, rahat kıyafet ve ayakkabı tercihlerinde bulunmaları ve doktor kontrolünde varis çorabı kullanmaları önerilmektedir.