Varis Tekrarı (Nüks Varis)

Varis Tekrarı (Nüks Varis)

Varis Tekrarı (Nüks Varis)

Varis Tedavisinden Sonra Tekrar Varis Oluşur mu?

Varis tedavisinden sonra tekrar varis oluşumu yaşanabilmektedir. Bu durumun yaşanma olasılığı yaklaşık %25 ila %30 arasındadır. Nüks varis olarak tanımlanan varislerin tekrar oluşum durumu; uygulanan tedavi ya da cerrahi müdahaleden sonra tekrar varis oluşması demektir. Hasta aynı şikayetleri yaşamamaktadır ancak daha hafif şikayetler açığa çıkabilmektedir. Varislerin nüks edebilecek olması; tedavi olunmaması için bir gerekçe olarak kabul edilmemelidir.

Tekrar Varis Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Varis tedavisi sonrasında problemin tekrarlamasına neden olan birtakım faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerin büyük birçoğunu yanlış ya da eksik tedavi uygulanmasıdır. Tanı ya da tedavi planlaması sürecinde yapılan taktik hatası ve uygulama sırasında yapıla teknik hatadan kaynaklanan nüks varislerin alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından tanı ve tedavi süreçlerinin yürütlmesi gerekmektedir.

Varis tedavisinin nitelikli bir şekilde planlanması, varisli damarların doğru bir şekilde tespit edilmesi de nüks varis oluşumunu engellemede büyük önem taşımaktadır. Nüks varislerin en sık karşılaşılan oluşum nedenleri arasında ameliyat sonrasında normal damarlarda varis oluşmasıdır. Bu oran yaklaşık %20 ila %25 arasında değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte kasık bölgesinde uygulanan varis ameliyatları sonrasında uygulama bölgesinde yeni damarların oluşması da nük varis problemlerine neden olabilmektedir.

Tekrar Varis Oluşumunu Engellemek için Neler Yapılır?

Günümüzde tanı ve tedavi yöntemlerinin gelişmesi, teknolojik gelişmeler ile paralel bir yapıda uygulanıyor olması varis tedavisinin çok daha nitelikli bir şekilde uygulanmasını sağlamaktadır. Nüks varis oluşumunun engellenmesinde ameliyatlı varis tedavisinin en doğru şekilde planlanması ve tedavi sonrasında gerekli kontrollerin aksatılmadan gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Genellikle damar ve varis yapılarının kontrolü ve tanısında günümüzde renkli Doppler ultrasonografisi yöntemi kullanılmaktadır.

Nüks varis oluşumuna neden olan bir diğer önemli faktör de kılcal damar varislerinin tedavisinde skleroterapi yöntemine başvurulmasıdır. Bu yöntem sonrasında uygulama alanında yeni damarlar oluşabilmektedir. Özellikle kılcal damar varislerinin tedavisi sonrasında hastanın varis çorabı kullanımını aksatmamaları ve doğru bir şekilde kullanmaya özen göstermeleri beklenmektedir.

Tedavi Sonrası Tekrar Oluşan Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Nüks varis tedavisi; varislerin oluşum nedenlerine bağlı olarak planlanmakta ve uygulanmaktadır. Bu süreçte renkli Doppler ultrasonografisi ile uygulama bölgesi incelenmekte ve değerlendirilmektedir. Nüks varis oluşum nedenleri ve uygulanacak tedavi yöntemlerinin başlıcaları aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Tedavinin ilk aşamasında çıkarılmış olması gereken safen toplardamarının çıkarılmamış olması, bağlanmamaış olması gibi nedenler ile açığa çıkan nüks varis probleminin tedavisinde safen toplardamarı çıkarılmaktadır ya da bağlanarak etkisiz hale getirilmektedir. Bu uygulama sırasında lazer, radyofrekans ya da köpük tedavisi yöntemlerinden de faydalanılabilmektedir.
  • Tedavinin ilk aşamasında küçük safen damarının nitelikli bir şekilde tedavi edilememesi sonucunda nüks varis oluşumunun yaşanması durumunda köpük tedavisi, lazer ya da radyofrekans yöntemleri ile müdahale edilmektedir.
  • Tedavinin ilk aşamasında Perforan damarların açık kalması sonucunda nüks varis durumu yaşanıyorsa; Perforan damar çıkarılmakta ya da bağlanmaktadır.
  • Kasık bölgesinde yeni damar oluşumu gözlemleniyorsa skleroterapi yöntemine başvurularak bu damarlar etkisiz hale getirilmektedir.
  • Derin toplardamarlarda tıkanıklık durumu gözleniyorsa bu damarlara stent uygulaması gerçekleştirilerek tıkanıklıklar açılmaktadır.
  • Derin toplardamarlarda kapak yetmezliği probleminin bulunması durumunda yetmezlikli kapak tamir edilmektedir.

Yaklaşık 10 yıl önce varis ameliyatı oldum ama şimdi bütün varislerim tekrar oluştu. Ne yapmalıyım?

  • Nüks varis oluşumunun değerlendirilmesinde daha önce uygulanan tedavi yönteminin incelenmesi ve ne derecede nitelikli bir tedavi uygulandığının saptanması gerekmektedir. Yetmezlikli damarın ameliyatla çıkarılmış ya da bağlanarak etkisiz hale getirilmiş olması bilgisi nüks varis probleminin tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Bu süreçte renkli Doppler ultrasonografisi, venografi ya da bilgisayarlı tomografi gibi radyolojik görüntülemelerden faydalanılmaktadır.