Varislerin Çıkartılması (Mini Flebektomi, Pake Eksizyonu)

Varislerin Çıkartılması (Mini Flebektomi, Pake Eksizyonu)

Varislerin Çıkartılması (Mini Flebektomi, Pake Eksizyonu)

Varis tedavisi; varise neden olan damarın çıkarılması ya da yakılarak / tahrip edilerek dondurularak etkisiz hale getirilmesi disiplinlerine dayanmaktadır. Günlük yaşam kalitesini ciddi decede düşüren varis probleminin tedavisi cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler ile uygulanabilmektedir. 

Varislerin Çıkartılması Nedir?

Varislerin çıkatılması işleminde hastaneye yatmaya ihtiyaç bulunmamaktadır. Varisli damarın çıkarılması işlemi tıp literatüründe mini flebektomi (Ambulatory Phlebectomy) olarak tanımlanmaktadır.

Varislerin Çıkartılması İşlemi Nasıl Yapılır?

Varislerin çıkarılması işlemi çoğunlukla lokal anestezi uygulaması eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Damar üzerinde 1 milimetrelik kesi açılarak damarın bulunması ve özel ekipman ile damarın çekilerek çıkarılması işlemidir. Damarın yapısına ve konumuna bağlı olarak birden fazla kesi atılması gerekebilmektedir. 

Varisler çıkarıldıktan sonra kesiler üzerine dikiş atılmamakta; tıbbi bant ve sargı ile bacak kapatılmaktadır. Bu işlem sonrasında hasta günlük yaşamına dönebilmektedir.

Varislerin Çıkartılması İşlemi Ne Zaman Yapılır?

Varislerin çıkarılması işlemi varisli damarda doğrudan uygulanan bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra aynı zamanda diğer varis tedavilerinde de destekleyici bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Varislerin çıkarılması işlemi çoğunlukla safen toplardamar yetmezliğinin bulunulmadığı durumlarda orta ya da küçük sayılabilecek varisler için uygulanabilmektedir. Bu varislerin tedavisinde köpük ve klasik skleroterapi uygulaması da gerçekleştirilebilmektedir. Ancak varislerin çıkartılması işlemi başka herhangi bir işleme ihtiyaç duyulmaması nedeni ile çok daha sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir. 

Aynı zamanda radyofrekans ya da lazer ile varis tedavisinde destekleyici ve tamamlayıcı olarak da varislerin çıkarılması işlemi uygulanabilmektedir.  

Varisli Damarların Çıkartılması Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Varislerin çıkarılması işlemi sonrasında hastanın bir gün boyunca bacakları yukarıda olacak şekilde istirahat etmesi gerekmektedir. Bununla birliktre hasta yaklaşık 24 saat içerisinde rutin günlük yaşamına dönebilmektedir. Uygulama sonrasında doktorun önerdiği süre boyunca varis çorabı giymesi gerekmektedir. 

Varislerin Çıkartılması Sıkça Sorulan Sorular

Varisli damarların çıkartılmasının klasik ameliyata göre avantajları nelerdir?

Varislerin çıkartılması işlemi lokal anestezi ile uygulanabilmektedir. Aynı zamanda bu işlem sonrasında iz minimal düzeyde olmaktadır. İyileşme süresi klasik ameliyata oranla çok daha kısa ve konforlu olmaktadır. 

Varisli damarların çıkartılmasının skleroterapiye göre avantajları nelerdir?

Sleroterapi yöntemi sonrasında bacaklarda uzun süreli mortluk ve ağrılar yaşanabilmektedir. Bu komplikasyonlar varislerin çıkartılması işlemi sonrasında yaşanmamaktadır. Aynı zamanda varis çorabının giyilmesi gereken süre oldukça kısadır. 

Varisli damarların çıkartılmasının başarısı nasıldır?

Nitelikli bir uygulama sonucunda oldukça yüksek başarılar elde edilmektedir. 

Varisli damarların çıkartılmasının yan etkileri nelerdir?

Kozmetik açıdan morarmalar yaşanabilmektedir ancak bu durum birktaç günden uzun sürmemektedir. 

Varislerin çıkarılması işlemi mutlaka ayaktan safen çıkartılma ameliyatı dışında ayrı bir seans şeklinde mi yapılmalıdır?

Hayır. Safen yetmezliği ameliyatı sırasında çoğunlukla aynı süreçte mikro kesilerle varisli damarlar da çıkarılmaktadır.