Prof. Dr. Cüneyt Köksoy

Venoz Ülser Tedavisi

Venöz ülser, toplar damar hastalıklarının son evresi olan oldukça ileri ciddi bir sağlık problemidir. Venöz ülser özellikle ayak bileğinin çevresinde daha çok ayak bileğinin iç yüzeyinde oluşan yaralardır. Bu yaralar bir varis zemininde veya daha belden bacağı şişen ayak bileği çevresinde renk değişikliği olduğu bilinden bir hastalıktır. Oluşan bu yaralar giderek genişler ve bir süre sonra kapanması oldukça zor kapansa bile tekrar tekrar oluşan yaralar haline dönüşür. Ve hastanın sağlığını, hastanın yaşam kalitesini oldukça kötü etkiler.

Böyle durumlarda yapılması gereken şey etkin bir doktor muayenesi ayak bileği ile kasık arasındaki damarların renkli toplortosografi ile değerlendirilmesi ve daha sonra da kasıkla kalp arasındaki toplar damarların bilgisayar tomografi, anjiyografi veya MR anjiyografi ile değerlendirilmesidir. Bu sayede sorun belirlendikten sonra da sorun çözümlenir. Eğer sorun bir varis sıra sırasında olduğu gibi safran toplar damarın yetmezliğinden kaynaklanıyor ise ameliyatla veya ameliyatsız lazer radrofrekans köpük tedavisi gibi bir yönteme geçilir. Eğer ki daha sıklıkla problem karınlardaki toplar damarlarda ana toplar damarlarda oluşan darlık veya tıkanıklıklardır. Böyle durumlarda bu damarların içerisine stark yerleştirmesi bu hastalar için en güncel olan, en etkili olan ve en faydalı olan tedavi şeklidir.

Bundan sonraki aşama varisin veya venöz’ün nedeni tedavi edildikten sonraki aşama venöz ülserin tedavi aşamasıdır. Bu aşamada çok değişik yara örtüleri uygulanmakla beraber son yıllarda daha yaygın olarak bölgesel, ayağın içine yerleştirilmiş olduğu hiperbalekoksijen tanklarında hastanın ayağına yüksek basınç uygulanıp bir taraftan da yüksek oksijen verilerek yaranın iyileştirilmesidir. Bu tür tedaviler tarafımızdan çok büyük bir başarı oranı ila yapılmakta ve yara iğileşmelerin de çok yüksek başarı oranı sağlanmakta ve beraberinde yaranın tekrar oluşması engellemektedir.

© Copyright 2016 - Cüneyt KÖKSOY