Prof. Dr. Cüneyt Köksoy

Zamk / Yapıştırıcı Tedavisi

Variste yeni bir tedavi olan polimerizasyon yada yapıştırıcı ile varis kapama tedavisi nedir?

Polimerizasyon ile tedavi varise neden olan damarın içine bir tıbbi yapıştırıcı (glue / zamk) verilerek kapatılması yada tıkanması işlemidir. Kullanılan tıbbi yapıştırıcı damarda polimerizasyon adı verilen hızlı bir reaksiyona neden olup, damarın kapanıp kurumasına yol açar ve bu yolla varislerde zamanla sönüp kaybolurlar.

Yapıştırıcı nasıl çalışır?

Varislerin etkeni olarak en sık karşımıza çıkan sorun ayak bileği ile kasık arasında yer alan büyük safen damarı ve topuk ile diz arkası arasında yer alan küçük safen toplardamarlarındaki kaçak (reflü) yada ters akımdır. Normalde aşağıdan yukarıya doğru olan akım bu damarlardaki kapaklar bozulduğunda, yukardan aşağıya yani ters yönde de olmaya başlar ve durum sonuçta bu damara bağlanan yan damarların şişmesine, kıvrılmasına ve uzamasına yani varislere yol açar. İşte variste tedavinin amacı çoğu kez kaçak yapan bu safen damarlarını ortadan kaldırmaktır. Bu damarların ortadan kaldırılmasında etkili olan ameliyat, lazer ve radyofrekans gibi tedavilerinin hepsi belirli ölçüde anestezi ve hastane yatışı gerektiren ve işlem sonrasında değişen derecelerde ağrı ve morluk oluşumuna neden olan tedavilerdir. Ameliyatta narkoz, lazer ve radyofrekansta ise bacağın boydan boya iğnelerle uyuşturulmasının (tümesan anestezi) gerekmesi hastalarda bazen sıkıntıya neden olabilmektedir. Oysa anesteziye hiç ihtiyaç duymadan ameliyatsız, morluk ve ağrı oluşturmayan ve işlem sonrası sargı yada varis çorabına ihtiyaç duymadan hastanın kalkıp yürüyebildiği tedavi şekli ise polimerizasyon yada yapıştırıcı ile varis kapama tedavisidir.

Polimerizasyon tedavisi özel bir tıbbi yapıştırıcının yada zamkın varise neden olan safen damarına verilerek damarın kendi kendine yapıştırılarak kapatılması işlemidir. Kullanılan yapıştırıcı damarın polimerizasyonuna ve sonuçta da kapanmasına yol açar. Bu yöntem ameliyatsız ve narkozsuz kapalı bir tedavidir. Uygulanan yapıştırıcı yıllardır cerrahide ve radyolojide kullanılan güvenilirliği kanıtlanmış bir maddedir. Bu yöntemle anestezi gerekmeden ve ek ilaçlar uygulanmadan ağrısız ve kalıcı varis tedavisi sağlanabilmektedir.

Polimerizasyon yada yapıştırıcı ile varis kapama tedavisi nasıl yapılıyor?

Tedavi varise neden olan hastalıklı safen damarlarına uygulanmaktadır. Ultrason kılavuzluğunda bu damarların alt bölümüne çok az bir lokal anestezi yapılıp, ince bir kateter (spagetti makarna kalınlığında plastik bir boru) damar içine yerleştirilir ve buradan yapıştırıcı ilaç verilerek kateter damardan çıkartılır. Bu yolla damar bir kaç dakika içinde tıkanmış olur.

Polimerizasyon ile varis kapama tedavisinin avantajları nelerdir?

Damarın polimerizasyonu ile kapanmasına neden olan yapıştırıcı ile varis tedavisi diğer yöntemlere göre çok önemli üstünlüklere sahiptir. Öncelikle varis tedavisinde yapıştırıcı kullanımı etkili bir yöntem olmasının ve uygulama kolaylığının yanında, işlem sırasında ağrı, acı ve morarma gibi rahatsızlıklar olmadığı için hastalar açısından oldukça konforlu bir tedavi şeklidir. Diğer yöntemlere göre yan etkileri daha az olan ve hızlı iyileşme sağlayabilen yeni ve etkin bir tedavi şeklidir. Belki de bu yöntemin en önemli üstünlüklerinden biri işlem sonrası bandaj yada varis çorabı gibi hiç bir ek uygulamaya ihtiyaç duymadan, hastaların günlük hayatlarına devam edebilmeleridir. Hastalar aynı gün yürüyebilirler ve işlerinin başına dönebilirler. Şu anki sonuçlara göre geleceğin varis tedavi yöntemi olarak polimerizasyon (glue, yapıştırıcı) ile varis tedavisi görünmektedir.

Hangi varis hastaları için bu tedavi uygundur?

Varisi olup, ameliyat, lazer yada radyofrekans ile varis tedavisi önerilen tüm hastalarda yapıştırıcı kullanılarak tedavi mümkündür. Ayrıca anestezi yada bacağa çok sayıda iğne yapılmasını istemeyen hastalarda da yapıştırıcı kullanılabilir. Öte yandan bacakta safen damarının özellikle diz altındaki bölümünü içeren uzun bir yetmezlik varlığında ameliyat, lazer ve radyofrekans kullanıldığında ortaya çıkabilen ve bilek çevresinde görülen uyuşma ile kendini belli eden sinir yaralanması yapıştırıcı kullanıldığında oluşmadığı için, uzun damar yetmezliklerinde yapıştırıcı ile tedavi avantajlıdır. Ayrıca diğer yöntemlerle varis tedavisi sonrası bir rutin uygulama olan bandaj yada varis çorabı yapıştırıcı ile tedavi yapılan hastalarda gerekemez. Diğer bütün yöntemlerle tedavi sonrası görülen ve günlük yaşama dönmeyi bir süreliğine engelleyen rahatsızlık hissi yapıştırıcı ile yapılan tedavide olmadığından, işine yada günlük hayatına ara vermeden varis tedavisi olmak isteyen hastalar için yapıştırıcı ile varis tedavi uygundur.

Bu avantajlarına karşın yapıştırcı ile varis tedavisi etkili midir?

Aslında varis tedavisinde kullanılan bütün tedavi yöntemleri örneğin ameliyat, lazer, radyofrekans varisi ortadan kaldırma konusunda birbirlerine benzer başarı oranlarına sahiptir. Yapılmış olan çalışmalara göre yapıştırıcı ile tedavinin en az bu yöntemler kadar etkili olduğu anlaşılmıştır. O nedenle yapıştırıcı benzer başarıya daha konforlu bir şekilde ulaşmayı sağlamaktadır.

Bu yöntemin dezavantajları nelerdir?

Bir çok açıdan avantajlı olan bu yöntem dünyada son 4-5 yıldır uygulanmaktadır. Her ne kadar kullanılan yapıştırıcının 20-30 yıllık güvenilir bir tıbbi geçmişine rağmen, varis tedavisindeki kullanımı henüz yenidir. Buna rağmen yapılmış olan klinik çalışmalarda tedavi en az diğer tedaviler kadar etkin, ama onlara göre daha konforludur. Bu yöntemin uygulandığı bazı hastalarda bacakta geçici kızarıklık ve hafif ağrı olabilmektedir.

© Copyright 2016 - Cüneyt KÖKSOY