Zamk / Yapıştırıcı Tedavisi

Zamk / Yapıştırıcı Tedavisi

Zamk / Yapıştırıcı Tedavisi

Her yaştan insanda görülen özellikle de ileri yaşlardaki kadınlarda açığa çıkan varis probleminin tedavisinde son yıllarda yeni yöntemler geliştirilmiş ve uygulanmaya başlanmıştır. Polimerizasyon ya da yapıştırıcı (zamk) ile varis kapama tedavisi de bu yöntemlerden biridir. Varisli damarın kapatılarak işlevsiz hale getirilmesi disiplinine dayanan bu tedavi yöntemi halk arasında zamk / yapıştırıcı tedavisi olarak tanımlanmaktadır. 

Polimerizasyon ya da Yapıştırıcı ile Varis Kapama Tedavisi

Genellikle kasık altı bölgede gelişen varisler; yoğun ağrı, kramp ve hareket kısıtlılıklarına neden olmakla birlikte aynı zamanda tedavi edilmeyen varisler ileri evrelerde yara açılmaları ve pıhtı atması gibi problemlere de neden olmaktadır. Yeni bir tedavi yöntem olan zamk tedavisi; varise neden olan damar içerisine zamk verilmesi ve bu yapıştırıcının etkileşime girerek damarı kapatması üzerine damarın işlevsiz hale gelmesi ve kuruması sağlanmaktadır.

Yapıştırıcı Nasıl Çalışır?

Varislerin en sık görüldüğü bölgeler; kasık ve ayak bileği arasındaki büyük safen toplardamarı ve diz arkasındaki bölgede bulunan küçük safen toplardamarıdır. Bu damarlarda kapakların bozulması sonucunda kaçak (reflü) yaşanması ya da ters akımın söz konusu olması varis problemini açığa çıkarmaktadır. Damar içerisinde alt bölgede biriken kan sonucunda damarlar şişmekte ve basınç nedeni ile kıvrılıp uzamasına ve deforme olmasına neden olmaktadır. Varis tedavisinin temel amacı varise neden olan damarın etkisiz hale getirilmesi ya da ortadan kaldırılmasıdır. 

Yetmezlikli damarların ortadan kaldırılmasında pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlar amelşyat, lazer ve radyofrekans gibi yöntemlerdir. Söz konus tedavi yöntemleri öncesinde anestezi ve kesi ya da sonrasında hastane yatışına ihtiyaç duyulabilmektedir. Aynı zamanda bazı hastalarda apru ve acuı hissinin yanı sıra morluklar da açığa çıkabilmektedir. Günümüzde ise konfordan uzak tedavi yöntemlerinin yanı sıra polimerizasyon yapıştırıcı yöntemi ile de varisler ortadan kaldırılabilmektedir. Halk arasında yapıştırıcı ile kapama tedavisi olarak tanımlanan bu yöntemde özel olarak geliştirilmiş ytıbbi yapıştırıcı madde kullanılmaktadır. 

Polimerizasyon tedavisinde tıbbi yapıştırıcı varise neden olan damar içerisine verilmekte ve damar kendi kendini yapıştırmakta ve kapanmaktadır. Zaman içerisinde yapıştırıcının etkisi ile damar kapanmakta ve varis probleminin neden olduğu şikayetlerin önüne geçilebilmektedir. 

Yapıştırıcı ile kapama yönteminde anestezi uygulamasına ya da kesi açılmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Oldukça güvenilir bir yöntem olan polimerizasyon yöntemi sonrasında ise bacağın bandajla sarılmasına ya da uzun süre varis çorabı kullanılmasna ihtiyaç duyulmamaktadır. 

Yapıştırıcı ile Varis Kapama Tedavisi

Yetmezlikli olan damara uygulanan yapıştırıcı tedavisi öncesinde varisli damarın tanısı nitelikli bir şekilde sağlanmaktadır. Damarın alt kısmına minimal bir lokal anestezi sonrasında ultrasonogrsfi eşliğinde ince bir kateter ile damar içerisine girilmektedir. Yapıştırıcı madde bu kateter yardımı ile damar içerisine verilmekte ve sonrasında kateter çıkarılmaktadır. Birkaç dakika içerisinde yapıştırıcı etkisi ile yetmezlikli damar tıkanmış olmaktadır. 

Yapıştırıcı ile Varis Kapama Tedavisinin Avantajları

Yapıştırıcı ile varis kapama tedavisi; diğer tedavi yöntemlerine oranla oldukça avantajlı bir süreç sağlamaktadır. İşlem sırasında acı ya da ağrı hissi duyulmamakta, cilt reng,nde değişim yaşanmamakta ve herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Aynı zamanda oldukça kolay bir şekilde uygulanabilen bu tedavi yöntemi sonrasında hasta günlük yaşam aktivitelerine devam edebilmektedir. 

Varis tedavileri sonrasında bilindiği üzere bandaj ya da varis çorabı kullanılması gerekmektedir. Ancak zamk tedavisi sonrasında böyle bir sürece ihtiyaç duyulmamaktadır. Yapılan araştırmalara göre geleceğin avris tedavisi yöntemleri arasında en önemli uygulama polimerizasyon yapıştırıcı ile damar kapama tedavisi olacaktır. 

Hangi Varis Hastaları için Uygundur?

Varisi olup, ameliyat, lazer yada radyofrekans ile varis tedavisi önerilen tüm hastalarda yapıştırıcı kullanılarak tedavi mümkündür. Ayrıca anestezi yada bacağa çok sayıda iğne yapılmasını istemeyen hastalarda da yapıştırıcı kullanılabilir. Öte yandan bacakta safen damarının özellikle diz altındaki bölümünü içeren uzun bir yetmezlik varlığında ameliyat, lazer ve radyofrekans kullanıldığında ortaya çıkabilen ve bilek çevresinde görülen uyuşma ile kendini belli eden sinir yaralanması yapıştırıcı kullanıldığında oluşmadığı için, uzun damar yetmezliklerinde yapıştırıcı ile tedavi avantajlıdır.

Ayrıca diğer yöntemlerle varis tedavisi sonrası bir rutin uygulama olan bandaj yada varis çorabı yapıştırıcı ile tedavi yapılan hastalarda gerekemez. Diğer bütün yöntemlerle tedavi sonrası görülen ve günlük yaşama dönmeyi bir süreliğine engelleyen rahatsızlık hissi yapıştırıcı ile yapılan tedavide olmadığından, işine yada günlük hayatına ara vermeden varis tedavisi olmak isteyen hastalar için yapıştırıcı ile varis tedavi uygundur.

Yapıştırcı ile Varis Tedavisi Etkili midir?

Aslında varis tedavisinde kullanılan bütün tedavi yöntemleri örneğin ameliyat, lazer, radyofrekans varisi ortadan kaldırma konusunda birbirlerine benzer başarı oranlarına sahiptir. Yapılmış olan çalışmalara göre yapıştırıcı ile tedavinin en az bu yöntemler kadar etkili olduğu anlaşılmıştır. O nedenle yapıştırıcı benzer başarıya daha konforlu bir şekilde ulaşmayı sağlamaktadır.

Zamk / Yapıştırıcı Tedavisini Dezavantajları

Bir çok açıdan avantajlı olan bu yöntem dünyada son 4-5 yıldır uygulanmaktadır. Her ne kadar kullanılan yapıştırıcının 20-30 yıllık güvenilir bir tıbbi geçmişine rağmen, varis tedavisindeki kullanımı henüz yenidir. Buna rağmen yapılmış olan klinik çalışmalarda tedavi en az diğer tedaviler kadar etkin, ama onlara göre daha konforludur. Bu yöntemin uygulandığı bazı hastalarda bacakta geçici kızarıklık ve hafif ağrı olabilmektedir.